TROCHĘ HISTORII...

W sierpniu 2004 roku kilku uczestników I Nowohuckiego Maratonu Filmowego przypomniało sobie z nostalgią, co można było dawniej zobaczyć w polskich kinach. Poza filmem, rzecz jasna. A otóż, jak widzowie, którzy przekroczyli 30-tką pamiętają, przed główną projekcją zamiast reklam można było zobaczyć ciekawy film krótkometrażowy (czasami) oraz Polską Kronikę Filmową (zawsze). Błysnął więc pomysł: a gdyby tak odświeżyć starą tradycję?

Po kilku dniach Grupa Założycielska złożona z Danuty Szymońskiej (dyrektor Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida), Jerzego Ridana (filmowiec i dokumentalista) i Stanisława Gawlińskiego (dziennikarz i fotografik) postanowiła - ROBIMY!
I tak narodziła się Nowohucka Kronika Filmowa. Jedyna taka kronika w Polsce.

Premiera pierwszego odcinka miała miejsce już 22 X 2004.
Początkowo nowe wydania ukazywały się co dwa tygodnie i realizowała je jedna ekipa. Dzisiaj kolejne odcinki powstają co tydzień, a po Nowej Hucie biegają już cztery ekipy filmowe.

Producentem jest Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida w Krakowie.


CO NAS INTERESUJE?
Wszystko, co dotyczy Nowej Huty - jej terażniejszości, przeszłości, tego co dobre i niepokojące, co tworzy jej tożsamość i osobowość. Z pasją poszukujemy materiałów archiwalnych, które moglibyśmy pokazać.


GDZIE NAS MOŻNA OGLĄDAĆ?
Przed każdym seansem w kinie studyjnym "Sfinks" (patrz: www.kinosfinks.pl)
Na antenie TVP Kraków w poniedziałek o godz. 17.35 oraz w środę o 7.30 i 19.45.


EKIPY FILMOWE:

Ekipa nr 1:
User submitted<br />
imageJerzy Ridan - reżyser, scenarzysta, autor wielu nagradzanych w Polsce i za granicą filmów dokumentalnych. Na przełomie lat 60. i 70. prowadził Amatorski Klub Filmowy "Nowa Huta" w Krakowie. W 1987r. nakręcił film fabularny "Sonata Marymoncka" na podstawie powieści Marka Hłaski.
Krzysztof Ridan - prawnik specjalizujący się w prawie autorskim, autor muzyki wykorzystanej w wielu filmach dokumentalnych, lider Studia Brzmień Nowoczesnych Zgniatacz Dźwięków.


Ekipa nr 2:
User submitted<br />
imageMarcin Kaproń i Anna Pankiewicz - działający od 1998r. pod nazwą AnialkaTeam duet twórczy, którego pasją jest przede wszystkim animacja. Marcin jest fotografem i operatorem filmowym, Ania zrobiła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego ASP w Krakowie.
Ekipa nr 3:
User submitted<br />
imageMarek Nawracaj - uczył się warsztatu filmowego od reż. Jerzego Ridana, pomagał przy realizacjach pierwszych Nowohuckich Kronik Filmowych. Teraz sam jest szefem jednej z ekip. Student IV roku PWSFTviT w Łodzi na wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Od zawsze mieszkaniec Nowej Huty.
Mam dwie miłości film i muzykę, w obydwu staram się realizować i spełniać
Nowohucką Kronikę Filmową realizuje wraz z Krzysztofem Herodem i Maciejem Dziewońskim.
Krzysztof Herodem- od wielu lat związany jest z telewizją Polską. Pracował jako montażysta, obecnie pracuję jako realizator. Jest absolwentem PWSFTViT w Łodzi wydziału Realizacji Filmowej i Telewizyjnej.
Maciej Dziewoński - jest studentem I roku Produkcji Filmowej i Tv na UŚ wydział Radia i Telewizji. Również od dzieciństwa związany z Nową Hutą, szczególnie zafascynowany kombinatem i wydarzeniami, która na jego terenie się odbywają.

Ekipa nr 4:
User submitted<br />
imageArtur Bober - dziennikarz wywodzący się ze studenckiego ruchu kulturalnego i ośrodka TVP w Krakowie. Laureat m.in. "Złotego Ekranu" za program "Kwadrans z Hejnałem". Wieloletni szef krakowskiej "Kroniki TV"
Robert Musiałek - urodził się w Nowej Hucie, pracował nawet w Kombinacie Metalurgicznym. Jako formę samorealizacji wybrał kamerę filmową. Jest operatorem filmowym z reporterskim zacięciem w TVP Kraków.
Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida Magiczny Kraków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego